av typen “hva slags Tolkien-figur er du” er jeg gått lei av. Men via Steven Johnson (som dessverre har tagget siden sin med Google-annonser) fant jeg en test som kan si noe vesentlig om deg. “Reading the mind in the eyes” dreier seg om å gjette seg til en persons sinnsstemning når man bare har et utsnitt av øynene å holde seg til.


Man skulle tro det at det var vanskelig å gjette om et par øyne signaliserer f.eks. manglende interesse, skepsis, pinlighet eller oppgitthet, men gjennomsnittlig antall treff er overraskende høyt. (Tips: Ikke forsøk å analysere deg til hva øynene eventuelt forteller, men sats på magefølelsen. Og hold ordboka klar, da en del av alternativene kan ligge utenfor nordmenns normale engelske vokabular.)

Selv var jeg ikke helt fornøyd med å være gjennomsnittlig – jeg gjettet riktig på 24 av 36 øyesignaler. Med tanke på at jeg har en jobb som også handler om å møte mange mennesker, er det mildt nedslående at jeg bommer på 1/3. Til gjengjeld scorer jeg veeeldig høyt på empatitesten. (Men der er det til gjengjeld såre enkelt å gjette seg til hvordan man skal svare for å få en høy poengsum – en uttalelse som sikkert sier allverden om min EQ…)

Forvirringen blir ikke mindre når jeg ser at jeg oppnår en SQ på nivå med en typisk Asperger-pasient, og dermed må jeg begynne å undres over om jeg har en androgyn hjerne. 🙂